• erdem koca

BİRİMİZ HEPİMİZ İÇİN Mİ?

Alexandre Dumas’ın Üç Silahşörler adlı eserinde duymuşuzdur çoğumuz.

“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” Biz var Ben yok. Ben, benlik ve kişilik çoğu zaman aynı anlamlarda kullanılır. Ben/Benlik çoğu zaman hor görülmüştür. Oysa Benlik dış dünyanın doğrudan etkilerine açık olan dürtülerin kontrolünü sağlayan bir kalkandır. Benlik, bir kimsenin kendisini kendisi yapan özellik, kişinin öz varlığı, kendilik, kişilik olarak tanımlanır.


Cemaatler insanın iradesini hapseder mi ? Yani insanın benliğini eritir mi, yok eder mi? Gençliğimizde sık sık duyduğumuz ve yeri geldi mi de gururla söylediğimiz BİZ Müslümanlar, BİZ devrimciler, BİZ Fenerbahçeliler, BİZ partililer, BİZ… Ben yok biz var.

İşte bu BİZ duygusu, kişiliğin oluşmasını engeller mi? Kendi başlarına karar veremeyen, birine bağlı bireyler mi ortaya çıkarır. Ne bileyim Hocaya, şeyhe, cemaat liderine, Kulüp başkanı, parti başkanı..


Evet cemaatler, partiler ve organizasyonlar, bağlılık ister, gel dedi mi gelecek, otur dedi mi oturacak dur dedi mi duracak bireyler ister.


Kitabımızda “Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzündeki insanların tamamı iman ederdi.” yazmakta.

Allah insanlara vermiş olduğu iradeyi hiçe saymamış, insanları serbest bırakarak kendi iradeleri sonucu imana gelmelerini tercih etmiştir. Size ne oluyor, Ey! yeşil sarıklı “ulu“ hocalar ve başkanlar...

Ey hocaya, hacıya, başkana , başkan yardımcısına aklını kiraya veren insancıklar size ne oluyor, ne zaman aklınızı kullanmaya başlayacaksınız?

Birilerinin eteğine yapışmak sizi kurtarmayacaktır, bunu bilin…


Benim liderim/önderim/şeyhim/başkanım ne derse doğrudur ve bir hikmeti vardır, şeklindeki tamamen teslimiyetçi bir yaklaşım başkanı/lideri/şeyhi hata yapmaz bir konuma ulaştırmaktır ki, bu durum başka bir çok hatanın kapılarını sonuna kadar açmaktır.

İradesini kullanmayan insan ( sorgulamayan insan ) mutludur. Tamam.. Mutlu olmak istiyoruz. Düşünmek insanı yorar, hem de fena yorar. Emin olun ki özgür düşünmek, belki de aykırı düşünmek insanı daha fazla mutlu edebilir. Filozof Socrates Sorgulanmayan bir hayat yaşanmaya değmez‘ derken kim bilir

erdemli bir yaşam sürmenin ve mutlu olmanın ipuçlarını vermiştir belki de ..

Akıllı olun Aklınızı kullanın

Erdem KocA

13 görüntüleme