Bir İnşa Süreci:RAMAZAN

2020 yılının Ramazan ayı 10 gün önce bitmişti. Sabah namazı için kalkmış abdest alıyordum. Ansızın aklıma Ramazan ayı geldi.

İnanan insanlara göre, günümüzden 1410 yıl önce Peygamberimize Allah’tan vahiy gelmişti.

Bu gelen vahiyde Ramazan ayı özel bir ay olarak anılmış, Kıyamete kadar da özel bir ay olarak anılmaya da devan edilecek. Acaba diğer peygamberlere/dinlere de bizim Ramazan gibi özel bir ay veya gün verilmiş miydi diye düşündüm. İnsanlık tarihine baktığımızda insanlar ne zaman yeryüzünde fesat çıkarıp azgınlaşmış, adaletin yerini zulüm, aydınlığın yerini karanlık aldığında, Allah yeryüzüne bir uyarıcı/peygamber göndererek müdahale ederek insanların düzelmesine kapı aralamıştır. Mesajı doğru anlayan kendini düzeltebildiği kadar düzeltmiş mesajı anlamayanlar da kendi hayatlarına devam etmiş yada daha da azgınlaşmışlardır. Ramazan ayı hemen hemen her insanın hayatına bir şekilde dokunan bir aydır. Ramazan ayı, bazılarımızın günlük hayattaki koşuşturmasını biraz yavaşlatarak daha uhrevi bir yolculuğa çıkarırken, bazılarının da azgınlığının artmasına sebep olabiliyor. En basitinden diğer insanın inancına saygı duymayan insancıklar boy gösterebiliyor.

Her neyse… Sabah sabah, Sabah namazı için kalkmış abdest alıyordum. Ansızın aklıma Ramazan ayı geldi. Ramazan ayında hayatın rutini haline gelen, ibadetleri ve hayata yansımalarını daha ne kadar devam ettirebilirim, merakından mı aklıma geldi, doğrusu bilemiyorum. Acaba diyerek düşünüyorum... İnsanoğlu yeryüzünde zalim olduğunda, azgınlaştığında zamansal olarak Peygamber gönderen ve hayata müdahale eden Allah, Son peygamber ve son ilahi mesajı gönderdikten sonra, yaratmış olduğu insanların azgınlaşacağını elbette biliyordu. İnsanları doğrultacak kitap ve peygamberde gelmeyeceğine göre acaba peygamberlerin görevini bir nevi Ramazan ayı karşılıyor olabilir mi? İnsan, tabiri caiz ise on bir ay boyunca günlük hayatın koşuşturması ile yavaş yavaş dini hayattan uzaklaşıyor. Bir bakmışsın Ramazan kapıya gelmiş. Mukabele, teravih, oruç, cemaat ile namaz, hak ve hukuk, zekât ve sadaka gibi birçok bireyi ve toplumu besleyen ibadetler hayatın merkezine doğru yol alıyor yer buluyor.


Ramazandan sonra tekrar eski, düzen yavaş yavaş hayatımıza hâkim olmaya başlıyor. Farkında olmadan ben merkezli yaşarken, bir bakmışsın Recep, Şaban. Ve sonra Ramazan… Çok şükür…


21 görüntüleme