EN UZUN GECE

En son güncellendiği tarih: 27 Eyl 2019

En uzun geceyi hemen hepimiz Coğrafya ders kitaplarından biliriz.

Kuzey yarımkürede yaşayanlar için 21 Aralık en uzun gece. Kış mevsiminin başlangıcı olan tarih.

Kış dönümü, gündönümü (Solstis) diye adlandırılan en uzun gece ve en kısa gün. Şeb-i yelda olarak da adlandırılmıştır en uzun gece… En karanlık gece.

Karanlık ve gece, her zaman insan için ürkütücü olmuştur. İnsanlığın var olduğu tarihten itibaren gece ve karanlık her zaman kötülüklerin anası sayılmıştır. Karanlık korkusu bilinmeyenin korkusu. İnsanın etrafında ne olup bittiğini görememesi ve zihnimizin bu belirsizliği en olumsuz şekilde doldurması, karanlık ve geceyi tarih boyunca olumsuz görmemizde etkili olmuş olabilir.

Karanlık ve gecenin en uzun olan tarihi 21 Aralık.

Sahi en uzun gece gerçekten 21 Aralık mı?Neredeyse her gün haberlerde ve günlük hayatımızda şahit olduğumuz, basit birkaç önlem ile engellenecek iş kazalarında kaybolan canlar, betonlaşma ve rant uğruna yakılan ormanlarımız, trafik kazaları, geciken adalet, bir babanın çaresizliği, bir annenin şiddet görmesi ve bir çocuğun istismara uğraması…

En uzun gecemiz olmuyor mu.

Ve bu gece sahiden 21 Aralık mı?

Mesela 13 Mayıs, 22 Temmuz, 15 Şubat, 10 Ekim, 23 Ağustos en uzun gecemiz olamaz mı? Olmadı mı?


Zamanı biraz daha aralayıp hafızamızı biraz zorlayalım. 13 Mayısı hatırlamak/hatırlatmak için Soma desem, 301 can desem mesela. 22 Temmuz için, faciaya zemin hazırlanmış desem, Çorlu tren faciasını anımsamak için… 15 Şubata Özgecan Aslan, 3 Marta Münevver Karabulut, 17 Ağustosa Deprem desem… 23 Ağustos için bir çocuğun “Anne lütfen ölme ”feryadı, bir annenin “ölmek istemiyorum” diye karşılık vermesi desem mesela, Emine Bulut aklımıza gelir mi? Tüm bu yaşananlar dakikalar içinde gerçekleşmiş olabilir ama bizim için en uzun en uykusuz gecemiz olmaya yetmiştir.


Şairin dediği gibi ; “Takvimler en uzun geceyi gösteriyordu Güneş batmaya başladığında... Bir korku aldı içimi Korkuyordum sabahı göremeden pes ederim diye…” (Yusuf Ziya Eraslan)


Akıp giden, ilerleyen bir şeydi zaman. Geçmişten geleceğe akıp giden ilerleyen bir şey. Fakat bazen durmaya ayarlanmış sanki. Uyuyamadığımız, uykusuz kaldığımız her gece aslında en uzun gecemizdir. Bu gecelerimizin sabahı olmaz her daim karanlık kalırlar. Ve bu karanlık gecelere iyi geceler denmez, denilemez.

İçine atar ve susarsın ve iyi geceler diyemezsin. Sahi en uzun gece, gerçekten 21 Aralık mı?

Yoksa 10 Temmuz, 6 Haziran, 25 Kasım veya 15 Mart olabilir mi. Düşünüyorum da ne kadar uzun ve karanlık gece yaşamışız, yaşıyoruz, yaşayacağız… Kayıp Zeynep’ten gece yarısı acı haber, dün gece maganda kurşunu yine can aldı, Tarım işçilerini taşıyan araç gece yarısı şarampole yuvarlandı…dı. dı.
201 görüntüleme

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi