KADIN CİNAYETİ Mİ

Ülkemizde kadına şiddet her geçen gün artıyor.

Son olarak Muğla’da yaşanan genç bir kız olan hunharca işlenmiş bir cinayete kurban gitti. Umarım bu son olur. Bu cinayetler son bulur. Muğla’da meydana gelen bu olayda acaba kınanması gereken, mahkûm edilmesi gereken sadece bir kadının vahşice öldürülmesi ve cesedin yok edilmeye çalışılması mıdır? Sonuçlar üzerinden gidilirse söylenecek sözler sloganik olmanın ötesine geçmeyecek ve maalesef Özgecanlar, Münevver Karabulutlar, Emine Bulutlar ve Pınar Gültekinler gibi canlar yitip gidecektir.


Kız öldü!” diyorum, “Tek başına dışarıdaymış” diyor. “Kız öldü!” diyorum, “Nasıl giyinmiş” diyor. “Kız öldü!” diyorum, “Soyu sopu, dini, ırkı neymiş?” diyor. Yahu Kız diyorum, öldü... Umutları, hayalleri, geleceği öldü. Annesi öldü, babası öldü. İnsanlık öldü.


Evet, ortada hunharca işlenmiş bir cinayet var, buna karşı çıkalım, bu cani eylemi işleyen kişiyi lanetleyelim ve hak ettiği cezayı almasını sağlayalım. Burada hepimiz aynı yerdeyiz.

Madalyonun diğer tarafına da bakmamız gerekmiyor mu? Taa çocukluğumuzdan itibaren erkek çocuklarını yetiştiren annelerimiz, kız çocukları ile ayrım yaparak büyütmüyor mu. Erkektir elinin kiridir sözünü hangimiz duymadık.

Kadın, erkeğin cinsel ihtiyaçlarını karşılayan cinsel bir meta anlayışı aile, toplum ve medya tarafından yıllarca işlenmedi mi, işlenmiyor mu?
Kadının, erkeğin cinsel ihtiyaçlarını karşılayan bir cinsel köle olarak görülmesinin üzerinden sermaye sınıfı pazar bile yaratmıştır. Bir cinsel meta haline getirilen kadın, her türlü metanın pazarlanmasında da reklam aracı olarak kullanılmıyor mu? Neden her reklamda kadın oynatılıyor (Erkek ürünleri de dahil) sadece oynatılmak ile kalınmıyor cinsellik ön planı çıkartılıyor. Küçücük çocuklar internette oyun oynarken dahi çizgi cinsellikler vurgulanmıyor mu?


TV de izlenilen her dizide yasak aşk işlenmiyor mu? Homo ve lezbiyenlik işlenmiyor mu. Ahlakın dejenere olması için her türlü işler gerçekleşmiyor mu.

Topyekün bir mücadele içine girilmeden söylenecek sözler slogandan ileri gitmemekte.

Kadın cinayetlerinin bir çoğunda yasak aşk, aldatma ve kıskançlık gibi durumlar sonucunda gerçekleşiyor. Muğla’da gerçekleşen son kadın cinayetinde de maalesef durum bu.


Tekrar altını çizmek istiyorum. İnsan hayatı kutsaldır. Sebebi her ne olur ise olsun cana kıyılmamalıdır. Bu son olayda da evli ve çocuklu bir cani ile ilişki yaşamış kadın maalesef öldürülmüştür. Öldürülmesini konuşalım, caninin en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapalım ama madalyonun diğer tarafına bakmayı da ihmal etmeyelim.

Ayrıldığı eski sevgilisinin bağ evine SON bir akşam yemeği yemek için gidiliyor. Aslında hayatta çoğu zaman almış olduğumuz kararlar bizi bir yerler taşıyor. Son bir yemek. SONumuz olabiliyor. Umarım bu cinayet SON olur.

30 görüntüleme