NEDEN?

İnsanlık zor bir dönemden geçmekte. Çetin bir sınav veriliyor ve önümüzdeki günlerde de bu sınavı vermeye devam edecek gibi görünmekte. İyi zamanların iyi insanları bakalım kötü zamanların iyi insanları olabilecek mi? Kötü insanlar zaten bu sınavı kaybetmişti, şimdi merak ettiğim iyi insanlar bu sınavı nasıl verecekler.

“Ağzı var dili yok deriz” diye güzel bir deyimimiz var. Kendi halinde yaşayan, konuşamayan ve derdini anlatanlar için kullanırız. İşte bu deyim Covit-19 günlerinde genelde hayvanlar daha özelde de görmüş olduğum köpekler için aklıma geliyor. Belki meydan onlara kaldı diyoruz zaman zaman… Barınmayı geçtim de zor günlerde, su ve ekmek ihtiyacını nasıl karşılar diye düşünüyorum. Bir lokma ekmek almak için saatlerce ve kilometrelerce gezmek.

Bir lokma ekmek için karşısına çıkacak iyi bir insanı aramak. Özellikle bu günlerde insanların gözlerinin içine baktıklarına çok şahit olmuşumdur. Belki de içinden bizlere bakarak bundan bir cacık olmaz, şu adam/kadın ne lanet şey, bu iyi ve bu kötü diye bizleri yorumluyorlardır.


Kim bilir…

Kendilerini çağıracak bir isimleri bile bulunmayan, birçoğumuza göre karabaş olan o köpeğin karşısına bir lokma ekmek ararken bir insan çıktı. İnsan ekmek uzattı. Hatta tavuk da getirmişti belki birazda sosis. O kadar mutlu oldu ki doğası gereği havlayan bizim karabaş, havlamayı bile kesti. Mutlu mutlu kuyruğunu salladı. Nede olsa iyi yürekli biri karnını doyuracaktı. Nede olsa zor zamanların insanıyız.

Derken, yani yerken mahcuptu yemeği getiren insana, minnet duydu. Doyacaktı, doymak ne kadar güzel bir histi. Son lokması olduğunu bilmeden yedi, yedi…. Kaldırdı kafasını baktı insana. Nede olsa ağzı var dili yoktu. Baktı insana neden? dercesine… Neden zehirlenmek istendiğini anlamadan baktı. Sessizce ağzından köpük, gözünde yaş aktı. Gitti bu zalim dünyadan. Aklındaki tek ve son soru ile … Neden ve neden ?

Zor zamanların iyi insanlarına… Zor zamanın insanlarıyız, sahi insan mıyız?30 görüntüleme