NEDEN VE SONUÇLARI İLE STRES-1

Yaşadığımız dünyada o kadar çok stres yaratan faktörle karşı karşıyayız ki! Teknoloji geliştikçe ve zaman ilerledikçe biz insanlar yaşamı, kendimiz için daha da karmaşık hale getirdik. Eski insanlar gibi “basit” yaşamayı unuttuk.

Modern dünyada, kendimizin yarattığı düşmanlarla savaşıyoruz. Bu savaştan dolayı her gün daha yorgunuz ve daha çok yıpranıyoruz.

İçsel öğelerden, manevi özelliklerden çok, dışsal etiketlere önem verilen 2000’li yıllarda; bizi biz yapan değerlerin en büyükleri maddesel özellikler olarak görülüyor. Değer olgusunda, içsel özellikler genellikle göz ardı edilerek; kişilere verilen değer de; okuduğu üniversite, bölümü, çalıştığı kurum, mesleği, aldığı maaş ve özellikle Türkiye’de yapmış olduğu evlilik gibi şeyler ön plana çıkıyor.

Günümüzde, insanların değer olarak atfettiği birçok şey; insanın sonradan sahip olduğu ve sonsuza kadar onunla kalacağının garantisi olmayan şeylerden oluşuyor ne yazık ki… İnsanlara, en çok maddi değerlere göre saygı duyulan günümüz dünyasında, sahip olduğumuz değerleri elimizde tutmaya devam etmek, onları korumak bile başlı başına bir sorun ve stres kaynağı oluyor insan için.

“Ya, bir gün işime son verilirse?”

“Eşim, beni aldatırsa?”

“Bir gün yalnız kalırsam? O zaman ne yaparım?” gibi gibi gibi...


Çalıştığımız iş değişebilir, maaşımız düşebilir, bize sosyal statü sağlayan evliliğimizin bitmesiyle prestijimizde bir azalma olabilir, işsiz kalabiliriz… Hayatımız, yalnızca birkaç gün içinde tamamen değişebilir! O yüzden, sahip olduğumuz maddesel değerler için sürekli kaygı duymanın ve korkmanın; olacak olanın “olmasına” engel teşkil etmeyeceği açıktır.

Uyandığımız andan itibaren, birçoğumuz için günlük hayat maratonu başlıyor. Bu koşturmanın dozajı, büyük şehirlerde yaşayanlar için daha da yüksek oluyor: işe yetişme telaşı, günlük iş stresi, iş yerindeki kaçınılmaz rekabet, sorumluluklarımız, evde, iş yerinde ve diğer sosyal ortamlarda kendini doğru ifade edebilme çabası…

Peki, stres karşısında elimiz kolumuz bağlı mıdır? Stresi yönetmek ve alt etmek için yapabileceğimiz hiçbir şey yok mudur?

Şimdi gelin, hep birlikte stresi daha yakından tanıyalım.

Çince ‘de stres kelimesi tehlike ve fırsat kelimelerinin sembollerinin bir karışımıdır. Bu sembole göre her problem, çözümünü de kendi içinde saklamaktadır. Stres altında olduğunuz her an enerjinizi hem yıkıcı hem de yapıcı olarak kullanma potansiyeline sahipsiniz demektir.

Stres anında vücudun verdiği fiziksel tepkiler nelerdir diye soracak olur isek,

Strese tepki; esas olarak fiziksel olduğu için stres anında vücudumuzda neler olduğunu bilmek önemlidir.

1- Stresin varlığını beyin algılar algılamaz, bedeninize adrenalin salgılanmaya başlar. Bu da birçok fiziksel değişiklikler ortaya çıkartır.

2- Göz bebekleri, göze daha çok ışık girmesi ve daha iyi görebilmek için büyür. Çünkü tehlike anında daha iyi görmeye gereksinim duyarız.

3- Midenize, ağız salgıları gitmemesi için ağzınız kurur.

4- Bunun sonucunda sindirim sisteminizin çalışması durur ve sindirim sistemindeki kan doğrudan kaslarınıza ve beyninize gider. Bu size, stres anında niçin midenizde kelebekler uçuşuyor gibi hissettiğinizi açıklar.

5- Harekete geçmenize hazırlık olarak boyun ve omuz kaslarınız gerilir. Gevşek kaslara göre, gerilmiş kaslarla atak yapmak çok daha kolaydır.

6- Kaslarınıza daha çok oksijen gitmesini sağlamak için nefes alışlarınız sıklaşır.

7- Kalbinizin atışı hızlanır ve kan basıncınız ar

8- Vücudunuzu normal ısıya döndürmek için daha çok terlersiniz. Vücudunuz ne kadar çok enerji yakarsa o kadar çok terlersiniz.

9- Karaciğeriniz, kaslara ani bir enerji akımı sağlamak için glikoz salgılar.

10- Kanı koyulaştırmak için dalağınız, depo etmiş olduğu kan hücrelerini serbest bırakır ve kan dolaşımına kimyasal maddeler salgılar. Bu işlem kanınızın normal zamankinden daha çabuk pıhtılaşmasını sağlar öyle ki, bir yeriniz yaralanınca kanama daha çabuk duracaktır. Ayrıca vücudunuzun mikrop kapmaya karşı dayanıklılığı artacaktır. devamı gelebilir ...

FİGEN KARASLAN

18 görüntüleme